Jak pomoci volně žijícím živočichům?
Cokoliv děláte, vždy přemýšlejte, zda právě nevytváříte nějakou past na volně žijící živočichy (a nejen na ně, do většiny z nich se snadno chytí i domácí zvíře nebo díte).
- Nenechávejte v přírodě odpadky, lahve, kelímky, rybářské vlasce a háčky, plastové sítě, plastové sáčky, volně pohozená pletiva a ostnaté dráty. Pastí mohou být odkryté bazény, šachty s rovnými stěnami, roury postavené svisle, okapy končící v kanalizaci pod zemí. Komíny chat obývaných jen sezónně, jsou pro sovy lákavými otvory do úkrytů, ze kterých se již nedostanou ven. Přitom stačí přikrýt komín pletivem.
- Hromady listí a klestí pálíme tak, že rozděláme oheň vedle hromady a klestí na oheň přihazujeme. V tomto pro nás bordelu totiž nachází útočiště řada živočichů, od všemožných bezobratlých, přes ještěrky a ptáky, až po ježky.
- Nepoužíváme zbytečně jakékoliv jedy a postřiky v zahradě a ve svém okolí. Například se objevují otravy ježků, u kterých jsou v podezření jedovaté granule používané proti plzákům španělským.
- Nevytváříme zbytečně prosklené a transparentní plochy, které jsou v současné době nejčastější příčinou úhynů ptáků. Pro ptáky je dobré neumývat okna, v případě že chcete mít okna umytá, je dobré je polepit a tím pro ptáky ukázat jako překážku. Jak na to se dozvíte v brožurce, kterou vydala Česká společnost ornitologická.
Pastí může být nekonečné množství a je třeba se naučit při všech našich činnostech myslet na své sousedy z volné přírody.
Neméně důležité je udržovat v zahradě dostatek úkrytů a míst s vysokou trávou, kompostem, hromadami klestí. Pokud je člověk alespoň trochu tvůrčí, může připravit/vyrobit příbytek i pro cílovou skupinu zvířat, se kterou by svou zahradu rád sdílel.