Jaký je účel Třeboňské přírodní učebny?

Slouží jako živá oáza, která je:

 • domovem pro řadu ohrožených druhů z rostlinné a živočišné říše,
 • prostorem pro objevování, poznávání, zkoumání, vzdělávání i odpočinek,
 • místem vzájemného setkávání,
 • zdrojem inspirace a energie pro všechny.
 • STÁHNĚTE SI LETÁK

 Kde Třeboňskou přírodní učebnu najdete?

V těsném sousedství Záchranné stanice pro živočichy v Třeboni.

 Co zde naleznete?

Rozmanité prvky přírodní zahrady, ukázkové biotopy, vybavení určené pro vzdělávací programy, zábavu i odpočinek. Přírodní učebna je živým prostorem, který se v čase proměňuje. Proto i podoba, funkce či obsah jednotlivých částí se v čase mění. Bližší popis jednotlivých je průběžně aktualizován.

Některé prvky v terénu jsou označeny tabulkou s QR kódem, vedoucím na webovou stránku s podrobným popisem.

 

Návštěvní řád třeboňské přírodní učebny

 1. Zahrada je volně přístupná, v případě konání předem objednaných akcí může být dočasně pro veřejnost uzavřena. Vstup je zdarma, chcete-li k dalšímu jejímu rozkvětu přispět přiložením ruky k dílu či finančně, domluvte se v záchranné stanici.
 2. Do zahrady vstupujete na vlastní nebezpečí. Své děti mějte vždy na dohled a buďte s nimi přítomni také duchem! Zlatá stoka je blízko, a na vaše milované zde mohou čekat i jiné nástrahy (tůňka plná vody, vysoký kmen, včelky atd.).
 3. Herní prvky přináší potěšení nejen vám, ale i ostatním návštěvníkům – snažte se nic nepoškodit! Když už se nedopatřením něco přihodí, dejte nám o tom vědět v záchranné stanici! Hlavu vám určitě neutrhneme, avšak včasnou opravou můžeme zamezit třeba zranění či dalším škodám.
 4. Pejsci jsou vítáni, ale jenom na vodítku – polámané rostliny, vyhrabané díry a jiné pozůstatky po rozdivočelých psích přátelích by nás rozesmutnily. Rovněž cizí psí hromádky uklízíme neradi!
 5. Tůňka je domovem rostlin i živočichů, nevhazujte do ní hlínu, klacky ani kamínky, ať jejím obyvatelům neublížíte!
 6. Rostliny potřebují svůj životní prostor a nemají rády udusanou hlínu – své šlépěje proto udržujte mimo záhonky! Hraní fotbálku, vybíjené a podobných her si užívejte jinde než v zahradě.
 7. Rostliny, brouci i jiná žoužel tu mají svůj domov a jsou pro potěchu všem. Odnášejte si proto zdejší exempláře pouze v podobě pěkných vzpomínek a fotografií! Potkáte-li tu koně, kozu či jiná zvířata, nikdy je sami nekrmte, ať jim neublížíte!
 8. Potkáte-li plody, budeme rádi, když je nesklidíte. Zvířátka v záchranné stanici něco na zub ze zahrady ocení možná více než vy!
 9. Máte-li chuť využít aktivně naše ohniště, dejte nám o tom ve stanici předem vědět! Nezapomeňte, že je vše třeba řádně uhasit.
 10. Rostliny, zvířata ani jiní lidé nemilují cigaretový dým, alkoholové výpary apod. Zdržte se proto konzumace veškerých drog na našem území!

PS: Tohle všichni víte, tak jen pro úplnost – papírky od svačinky a ostatní haraburdí, které přišlo s vámi, nechť ve vašem doprovodu zahradu také opustí!

Jste-li svědky porušení pravidel, neprodleně to hlaste službě v záchranné stanici (+420 384 722 088), případně neváhejte zavolat městskou policii (156).

 

Tento projekt je financován SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Státní fond životního prostředí

 

 

 

 

Na financování a realizaci se také podíleli dárci Českého nadačního fondu pro vydru a řada dobrovolníků.

Poděkování patří zejména těmto dobrovolníkům a dárcům:

 • účastníkům mezinárodních studentských workcampů a víkendovek uspořádaných ve spolupráci s Tamjdem o.p.s.,
 • členům Žít Třeboní z.s., ZO ČSOP Třeboň, ZO ČZS Třeboň, Junák – český skaut, Středisko Rožmberská růže Třeboň, z.s.,
 • členům přírodovědného kroužku při DDM Třeboň a přírodovědného kroužku z Hluboké nad Vltavou,
 • firemním dobrovolníkům z ČEZ a.s., Pojišťovny Kooperativa, E.ON, Plzeňského prazdroje, koncernu EATON a dalších podniků,
 • Elišce Kovářové, Janu Štěbetákovi, Antonínu Hosnedlovi, Rostislavu Procházkovi, Pavlu Borusíkovi, Václavu Bartuškovi a mnoha dalším.

Výzva pro dobrovolníky

Chcete se zapojit do tvorby, údržby či vylepšování prvků Třeboňské přírodní učebny? Chcete se stát součástí party podobně smýšlejících lidí? Hledáte inspiraci? Máte rádi přírodu? Jste srdcaři?

Tak neváhejte a kontaktujte nás: KONTAKT 

A nezapomeňte sledovat události na našich FB stránkách 🙂

 

Provoz venkovního areálu je v roce 2021 podpořen Jihočeským krajem v rámci sítě Krasec.

 

 

 

 

Otvírací hodiny

Areál Třeboňské přírodní učebny je bezplatně přístupný veřejnost denně v této otvírací době:

duben – září: 

po-pá    9:00 – 17:00

so, ne    10:00 – 16:00

říjen – březen:

po-ne    10:00 – 16:00.

Oficiálně je zahrada široké veřejnosti otevřena od 1. června.