I přes to, že bychom si to velmi přáli, některá zvířata už do volné přírody pro jejich hendikep vypustit nelze. Proto byla vyhrazena část záchranné stanice, kde byla vytvořena expozice zvířat pro veřejnost. Tato zvířata zde udržujeme nejen proto, že, i když už nejsou dokonalá, je život vlastně baví, řada z nich je schopna si hrát a ráda komunikuje s námi nebo okolními zvířaty. Zároveň slouží jako ukázka toho, kde všude číhají na volně žijící živočichy (ale i domácí mazlíčky, děti i dospělé lidi) ve světě lidí nástrahy. Naleznete tu i taková zvířata, které lidská přítomnost baví. Ta nám potom pomáhají v ekologické výchově a osvětě veřejnosti.

Přijďte nás navštívit – uvidíte zvířata naší krajiny, běžná i vzácná, budou Vám zde vyprávět své příběhy a třeba Vás i dovedou k zamyšlení, zda by nešlo dělat některé věci jinak 🙂

Budeme se těšit na Vaši návštěvu!

Bližší informace JAK ADOPTOVAT ZVÍŘE klikněte zde

Darovací certifikát, který obdržíte, pak může vypadat třeba takhle…:

Áron

liška obecná

Cena adopce 9 600 Kč / rok **************************************** Lidé si mne v roce 2017 vzali domů z přírody (což se nesmí!) a vychovávali v bytě. Postupem času to však se mnou už nemohli vydržet - my lišky jsme prostě úplně jiné než psi, a navíc se pyšníme výrazným přírodním odérem! Měl jsem štěstí, že jsem se nakonec dostal sem, mohlo to pro mne dopadnout mnohem hůř. Jsem zvyklý na lidskou společnost, ale ke všem změnám zůstávám velmi ostražitý. Velkou práci dalo například mé přeučování z granulí a konzerv, ze kterých mi vůbec nebylo dobře, na mou přirozenou syrovou stravu. Pokud si ale „můj“ člověk po čase zaslouží důvěru, rád se s ním i pomazlím. Dokonce si nechám nasadit obojek a užívám si procházek po okolí. Víte, co to znamená, když „myškuju“? Dozvíte se u nás při komentované prohlídce nebo v infolistování.

Bobina

kuna skalní

Cena adopce 3 600 Kč / rok **************************************** Do stanice jsem se dostala jako dosud slepé mládě v roce 2008, jsem už tedy babča. Ochočila jsem se bohužel příliš a nemohla tak být vypuštěna zpět na svobodu. Když jsem dospěla, přestala jsem být kamarádská, jak už to někdy u nás kun skalních i jiných zvířat z přírody bývá. Začala jsem kousat do všeho kolem dokonce i do svého ocásku. Poranila jsem si jej tak vážně, že mi musel být amputován. Tady vidíte, jaká úskalí s sebou někdy nese náhradní péče o maličká mláďata „divokých“ šelem. A víte, proč se o nás kunách říká, že máme rády kabely v autech? Jestli ne, přijďte do stanice na komentovanou prohlídku a pozorně poslouchejte!

Máňa

husa labutí

Cena adopce 3 600 Kč / rok **************************************** Našli mne předposlední den roku 2019 u Frahelže otřesenou se zraněným zobákem, zřejmě po srážce s autem nebo jinou překážkou. Jmenuji se husa labutí a pocházím z Asie. Dnes se však vyskytuji v různých koutech země, kde mě lidé chovají pro maso. Občas si mě pořídí i místo hlídacího psa, nevěřili byste, jak dobře a hlasitě umím hájit své území! Ve stanici se kamarádím s labutí Bělou a občas pomáhám svým lidem s péčí o nějaké ty vrubozobé sirotky (rozumějte husí nebo labutí). Na jaře snáším krásná veliká vejce, tak se nedivte, když mne uvidíte nehybně sedět pod smrčkem. A co jsme my husy vlastně zač, jak moc jsme chytré, a které druhy žijí na Třeboňsku v přírodě? To vše se dozvíte při komentované prohlídce.

Róza

koza domácí

Cena adopce 9 600 Kč / rok **************************************** Výletníci mne v březnu 2018 nalezli v zuboženém stavu na louce mezi Chlumem u Třeboně a Lutovou. Právě jsem z posledních sil rodila mrtvé kůzle. Později se zjistilo, že jsem v sobě měla i druhého, již déle mrtvého potomka. Jako zázrakem jsem vše přežila, ale ještě dlouhé týdny jsem nedokázala vstát. V důsledku stálého ležení se mi utvořily hluboké zanícené otlaky na nohách a hrudi. Ale tady ve stanici o mne s láskou intenzivně pečovali a dodávali mi odvahu. A tak dnes opět běhám a skotačím. Miluji lidskou společnost a také klisnu Báru, se kterou bydlím. Jako každá koza, jsem opravdu hodně mlsná a umím i pěkně „žebrat“. Prosím, nekrmte mne ale, nevhodná strava by mě mohla stát život!

Heda a Háta

veverka obecná

Cena adopce 6 000 Kč / rok **************************************** Obě jsme se dostaly do stanice v roce 2016 coby slepá mláďata. Oči otevíráme my veverky obecné až po čtyřech týdnech po narození. Mě, Hátu, přivezli chataři. Spadla jsem doslova z nebe na zahradní stůl mezi hrnky s kávou. Moje máma se možná při přenášení mláďat do jiného hnízda lekla lidí, kteří přijeli poprvé po zimě. Nebo mne prostě jen nedopatřením ztratila, i to se stává. Hnízdo, ve kterém bydlela Heda, spadlo při kácení stromů v lese, její sourozenci bohužel nepřežili. Už jste někdy zblízka viděli, jak šikovně se dokážeme prokousat do vlašského oříšku? Vypravte se za námi do stanice a sledujte!

Růžena a Ocásek

netopýr rezavý

Cena adopce 3 600 Kč / rok / zvíře **************************************** Já i Ocásek pocházíme z Českých Budějovic. Před několika lety byl v předjaří pokácen doupný strom, ve kterém celá naše parta netopýrů rezavých zimovala. Všichni nalezení a předčasně probuzení netopýři zůstali v péči stanice až do řádného oteplení, kdy se mohli bezpečně navrátit do přírody. My dva jsme se ale při pádu stromu poranili, a tak jsme tu už zůstali. Zvykli jsme si a bydlíme ve vnitřní ubikaci. Našim lidem pomáháme s výukovými programy pro děti ve školkách a školách a při akcích pro veřejnost. Víte, proč se někdy my netopýři klepeme, jako kdybychom měli zimnici? To a mnohem více se můžete dozvědět při speciálních programech. Nebojte se, nemocní nejsme!

Čárka, Tečka a Adéla

užovka červená a krajta královská

Cena adopce 6 000 Kč / rok / zvíře **************************************** My hadice, teda pardon, hadi, jsme úžasná stvoření. Člověka fascinujeme od nepaměti - bojí se nás nebo nás uctívá. Někdy o nás kolují různé fámy - prý jsme slizcí, zlí a zákeřní. My dvě ochočené užovky červené a taky naše vzdálená příbuzná, krajta královská, bydlíme v teráriích v kanceláři. Jsme sice druhy cizokrajné, ale nenáročné na chov a snadno se ochočíme. Proto pomáháme našim lidem při výukových programech uvádět věci o plazech na pravou míru a získáváme tak fanoušky i těm tuzemským – jsme totiž samozřejmě velmi krásná a zajímavá stvoření. Účastníme se často výjezdů do škol nebo zážitkových prohlídek – jedovatí nejsme, takže se nás opravdu bát nemusíte!

Čenda

čáp bílý

Cena adopce 9 600 Kč / rok **************************************** Vylíhl jsem se v roce 2018 v Počátkách. Začátkem léta jsem se pro špatnou kondici dostal do péče záchranné stanice Vlašim. Odtud mne řádně vykrmeného po 14 dnech vypustili, jenže o pár týdnů později se na mne opět přilepila smůla. Po nezvládnutém přistávacím manévru jsem zapadl do jednoho ohromného komína. Nakonec jsem se vydrápal ven, ale zlomil jsem si křídlo tak nešikovně, že mi jej nakonec museli amputovat. Do doby, než jsem obměnil peří, jsem také vůbec nevypadal jako čáp bílý, ale spíše „čáp šedý“. Jsem nebojácný zvědavec a chodím si svobodně po celé stanici. Kdyby vás zajímalo, proč klapu zobákem pokaždé, když se potkám s panem ředitelem, tak dorazte na komentovanou prohlídku.

Anežka

volavka popelavá

Cena adopce 9600 Kč / rok **************************************** Bydlím ve stanici od roku 2008. Ztratila jsem tehdy zrak po srážce s autem. Pták, který nevidí, je klidný a neplaší se a díky tomu jsem i já bývala oblíbenou postavou ve vzdělávacích programech pro školy. Dnes si většinou užívám zaslouženého klidu. Kvůli ztrátě zraku nejsem schopná si potravu sama najít. Při krmení mi proto moji lidé musí rybkou poklepat na zobák, pak si ji šikovně lapnu a našteluju, abych ji mohla polknout hlavou napřed. To prostě musíte vidět! Dorazte na některou z komentovaných prohlídek a dozvíte se o nás volavkách víc.

Běla

labuť velká

Cena adopce 6 000 Kč / rok **************************************** Když mne lidé v létě 2019 už dva týdny pozorovali u rybníka, jak podivně posedávám stále na jednom místě, zavolali mi pomoc. Byla jsem pohublá a špatně jsem se stavěla na nohu. Rentgenové snímky ukázaly, že mi prakticky zmizel jeden kloub a to se vyléčit nedá. Jsem hodně těžká, jako všechny labutě bílé, a venku bych takto nemohoucí neobstála. Ale tady, ve společnosti husy Máni, je mi fajn. Víte, proč vlastně s tou svou nemocnou nohou ve volné přírodě nemohu žít? Tak se za mnou stavte ve stanici, na komentované prohlídce vám to prozradí.

Martin

racek chechtavý

Cena adopce 6 000 Kč / rok **************************************** Bydlím u jezírka ve stanici od roku 2019. Srazilo mne tehdy auto a přišel jsem o křídlo. My rackové chechtaví jsme společenští a komunikativní ptáci. Kontakt s lidmi, veškerou manipulaci a ošetřování jsem na rozdíl od mnoha jiných ptačích pacientů snášel celkem v klidu. Rád si beru malé rybky od svých lidí přímo z ruky. Ale odtud potud - když mne v zimě chytají kvůli umístění do vnitřní ubikace, abych v noci neumrznul, tak to se mi tedy nelíbí. Rychle se však vždycky otřepu a hned jak mne pustí, radostně se koupu ve své míse s vodou. A víte, proč jsme my rackové tak hlasití křiklouni? Vydejte se do stanice na komentovanou prohlídku a dozvíte se o mně více!

Pepina

krkavec velký

Cena adopce 6 000 Kč / rok **************************************** Jako malou mne potkala velká smůla. Vypadla jsem z hnízda a poranila si křídlo, takže nemohu létat. Jsem moc hodná a někdy se od svých lidí nechám dokonce podrbat na hlavě. Naučila jsem se říkat „Ahoj!“ nebo taky „Péťo!“. Uslyšíte mne ale zřídkakdy. Když vás totiž mohu zvědavě okukovat, nemám potřebu tolik mluvit. Ve stanici bydlím od roku 2017. Nyní sdílím novou velikou voliéru se samcem Péťou, kterého jsem předtím znala jako souseda odvedle. A víte, co my krkavci velcí nejraději jíme nebo jak v přírodě funguje „zdravotní policie“? Přijďte na komentovanou prohlídku a dozvíte se víc.

Péťa

krkavec velký

Cena adopce 6 000 Kč / rok **************************************** Jsem tak trochu cestovatel. Nejdříve jsem bydlel v domácnosti, potom v Zoo Hluboká a od roku 2009 sídlím tady ve stanici. Do Zoo jsem se dostal, když mne našli zraněného u silnice. Byl jsem ale v té době již ochočený a promlouval hlubokým hlasem na všechny kolem. Bylo tedy jasné, že jsem upláchl od lidí a divoký krkavec ze mě už nebude. Do Třeboně jsem se přestěhoval výměnou za samici, která byla v Zoo zařazena do chovu. Nyní bydlím ve velké voliéře společně s Pepinou, které na jaře někdy zkouším stavět z větviček hnízdo. Mluvím trochu častěji než ona. Přijďte mne navštívit a třeba budete mít štěstí a můj mužný hlas uslyšíte.

Krákora

havran polní

Cena adopce 3 600 Kč / rok / zvíře **************************************** Sice mé druhové jméno zní polní, ale my havrani rádi společně hnízdíme na vysokých stromech ve městech. Já osobně pocházím z kolonie v Českých Budějovicích. Jako malý jsem v roce 2017 vypadl z hnízda a ošklivě si poranil nohu. Taky mi občas nějak divně rostou nová pera a nemohu pak létat. Tak si mne tu raději nechali. Mými spolubydlícími jsou straka Jaroška a kavka Floe. Pokud si chcete udělat jasno v tom, jak se my havrani lišíme od kavek, vran nebo třeba od krkavce, vypravte se k nám na komentovanou prohlídku a dozvíte se víc.

Magda

výr velký

Cena adopce 3 600 Kč / rok / zvíře **************************************** Ve stanici žiju už od roku 2014. Špičku křídla mi poranil elektrický proud a nemohu dobře létat. Bydlívala jsem společně se samcem Gregorem, ten se ale nedávno odebral do sovího nebe. My, výři velcí, opravdu nejsme žádní drobečci. Přesto se dokážeme u pařezu či pod smrčkem dokonale maskovat. Tak schválně zda mne najdete, pomoci vám mohou mé zářivě oranžové oči. A víte, co ráda jím nebo co to znamená, když najdete pod skálou hromadu ježčích kůží? To vše a mnohem více se dozvíte, když mne navštívíte.

Silvestra

puštík obecný

Cena adopce 3 600 Kč / rok / zvíře **************************************** Jak napovídá mé jméno, byla jsem přijata do péče na Silvestra v roce 2016. Nalezli mne s otevřenou zlomeninou křídla nedaleko Žítče. Řeknu vám tedy, ty petardy a střílení vždy koncem roku, co vy lidé provozujete, to my puštíci obecní, ale i jiná zvířata, snášíme opravdu špatně. Někdy se tak vyděsíme, že třeba do něčeho narazíme, i když jinak mezi stromy manévrujeme bravurně. Voliéru sdílím s Pirátem a oba se tu umíme pěkně maskovat. Tak schválně jestli nás při prohlídce najdete.

káně lesní

káně lesní

Cena adopce 3 600 Kč / rok ****************************************** Je to trochu potíž s našimi jmény. My káňata totiž patříme k nejčastějším pacientům záchranné stanice. Dostáváme se sem s popáleninami od elektrického vedení nebo sražená auty a zranění bývají tak závažná, že nezbývá, než zůstat natrvalo v lidské péči. Mnohdy se ale později podaří najít nám nový domov u jiných chovatelů. V expozici se často obměňujeme, proto je nepraktické stále pro nás vymýšlet nová jména. Patříme v ČR k nejpočetnějším dravcům, přesto si zasluhujeme pozornost. Víte, proč nás v zimě vidíte tolik na jednom poli nebo proč se často stáváme obětí autonehod? To a mnohem více se o nás dozvíte při návštěvě stanice.

Bětka a její parta

hrdlička chechtavá

Cena adopce 3 600 Kč / rok **************************************** Jsem tak trochu exot – jmenuji se hrdlička chechtavá a domovinou mého druhu jsou africké a asijské savany. Já osobně jsem v roce 2017 ufrnkla z voliéry nepozornému chovateli. Měla jsem namále, vážně jsem se zranila nárazem (zřejmě to bylo průhledné sklo, to je pro nás ptáky velmi nebezpečné!) a trvalo měsíce, než jsem se z toho vylízala. Na zimu v Třeboni jsem si už zvykla, ale v mrazech potřebuji úkryt v závětří a spoustu energeticky bohaté potravy. Obývám celoročně voliéru s další ptačí drobotinou, potkat tu můžete nejčastěji kosa černého, pěnkavu obecnou, špačka apod. a můžete si nás zblízka porovnat s mou tuzemskou příbuznou, hrdličkou zahradní. Složení naší partičky není stálé, a tak mám jméno jen já. Navštivte mne, až se zachechtám, bude vám hned do smíchu také!

Bíba

puštík obecný

Cena adopce 3 600 Kč / rok **************************************** Jsem nejmladší z místních puštíků obecných, nalezli mne v roce 2019 zraněnou u silnice. Mé pochroumané křídlo funguje jen částečně, do přírody jsem se vrátit nemohla. Jsem mírné povahy, a tak mi byla přisouzena speciální role. Mí lidé se rozhodli, že mne požádají, abych pomáhala s ekovýchovnými programy. Jsem tedy zvyklá i na bližší kontakt. Popravdě řečeno, přímo drbání za uchem moc nemusím. Čas od času si však lidé do mého měkoučkého peří sáhnout mohou. Ráda pozoruji návštěvníky z vrcholu svého áčka nebo z plůtku u Martinova jezírka. Nesahejte na mne, prosím, sami bez dovolení. A víte, kde my sovy máme vlastně uši? Zjistíte to při komentované prohlídce.

Pirát

puštík obecný

Cena adopce 3 600 Kč / rok **************************************** Pocházím od hranic s Rakouskem. V roce 2017 mne potkalo neštěstí při létání kolem silnice. Po srážce s autem jsem byl dost otřesený a úraz mne také připravil o oko. Ve voliéře ale naštěstí nemusím chytat živé myši, a tak jsem si na svůj handicap zvykl a žiji tu spokojeně se svou družkou Silvestrou. Víte, kde my puštíci obecní rádi hnízdíme a jak nám mohou lidé třeba ve městě pomoci? Navštivte mne a dozvíte se více při komentované prohlídce.