I přes to, že bychom si to velmi přáli, některá zvířata už do volné přírody pro jejich hendikep vypustit nelze. Proto byla vyhrazena část záchranné stanice, kde byla vytvořena expozice zvířat pro veřejnost. Tato zvířata zde udržujeme nejen proto, že, i když už nejsou dokonalá, je život vlastně baví, řada z nich je schopna si hrát a ráda komunikuje s námi nebo okolními zvířaty. Zároveň slouží jako ukázka toho, kde všude číhají na volně žijící živočichy (ale i domácí mazlíčky, děti i dospělé lidi) ve světě lidí nástrahy. Naleznete tu i taková zvířata, které lidská přítomnost baví. Ta nám potom pomáhají v ekologické výchově a osvětě veřejnosti.

Přijďte nás navštívit – uvidíte zvířata naší krajiny, běžná i vzácná, budou Vám zde vyprávět své příběhy a třeba Vás i dovedou k zamyšlení, zda by nešlo dělat některé věci jinak 🙂

Budeme se těšit na Vaši návštěvu!

 

Souhrnný ceník k adopci zvířat ke stažení zde.

Žolík

vydra říční

Cena adopce 8 000 Kč / rok **************************************** Žolík byl nalezen před dveřmi bytovky nedaleko Jindřichova Hradce jako mláďátko ještě závislé na mateřském mléce. Byl trochu podchlazený a hodně vyhládlý. Vzhledem k tomu, že vyžadoval velmi intenzivní péči a chtě nechtě došlo k ochočení, do volné přírody se již nevrátí. Snažíme se mu tedy věnovat i nadále, aby měl život v kleci trošku pestřejší a do budoucna s ním byla snadnější manipulace.

Aška

vydra říční

Cena adopce 8 000 Kč / rok **************************************** Aščin příběh se dost podobá tomu, co prožil Žolík. Zpočátku nás trochu trápila s krmením, moc ji u nás nechutnalo, nakonec si však dala říct a vyrostla z ní velká vydří slečna. Povahově jsou obě vydry dost odlišné. Žolíkův temperament je ohnivý, je ho všude plno, rád se mazlí, ještě radši dovádí. V Ašce našel skvělého sekundanta, který žádnou zábavu nezkazí.

Bobina

kuna skalní

Cena adopce 2 000 Kč / rok **************************************** Bobina byla při příjmu ještě slepé mládě a dobře se ochočila. Když pohlavně dospěla, přestala být kamarádská a kouše do všeho, co se přiblíží k pletivu. Bobina nemá ocas. Rozkousala si ho tak, že jí musel být amputován. Na příkladu Bobiny lze ukázat, jaké problémy mohou mít mláďata těchto šelem ochočená člověkem.

Julča

fretka domácí

Cena adopce 3 000 Kč / rok **************************************** Julinku nalezli houbaři v červnu roku 2017 dehydratovanou a vysílenou, jak pobíhá po lese poblíž Suchdolu nad Lužnicí. Pravděpodobně se někomu ztratila a nějakou dobu si "užívala" na svobodě. Je to veselá mladá fretka, co ráda dovádí, zbožňuje prozkoumávání nových věcí a svého okolí. Svou milou povahou okořeněnou špetkou rošťáctví baví nejen své opatrovníky, ale i návštěvníky.

Áron

liška obecná

Cena adopce 7 000 Kč / rok **************************************** Áron byl vychováván v domácnosti, ale postupem času byl jeho další chov v bytě problematický. Áron je zvyklý na lidskou společnost, ale jako všechny lišky je velmi ostražitý při jakékoliv změně. Kupříkladu nám dalo velkou práci přeučit ho z granulí a konzerv na syrové maso, přirozenou stravu lišek. Pokud si člověk získá jeho důvěru, je mazlivý, dokonce si nechá nasadit obojek, tak se může podívat i za hranice svého výběhu.

Róza

koza domácí

Cena adopce 7 000 Kč / rok **************************************** Rózu našli na louce mezi obcemi Chlum u Třeboně a Lutová. Byla velmi zesláblá, ležela a rodila mrtvé kůzle. Během veterinárního zásahu se ukázalo, že v děloze je druhé mrtvé kůzle ve stádiu rozkladu. Bylo zázrakem, že koza tuto příhodu přežila, ale ještě téměř dva měsíce odmítala vstát. Z dlouhého ležení měla hluboké zanícené otlaky na nohách a prsou. Dnes už je Róza zcela v pořádku, chodí, běhá a skotačí. Vlivem intenzivní a dlouhodobé péči, které se jí dostávalo, má velmi ráda lidskou společnost a jako každá koza, je opravdu mlsná.

Heda a Háta

veverka obecná

Cena adopce 5 000 Kč / rok **************************************** Obě veverky se dostaly do stanice ještě jako slepá mláďata. Oči se veverčatům otevírají po dosažení čtyř týdnů věku. Musela být krmena mléčnou náhražkou. Hátu přivezli chataři, kterým mládě spadlo doslova z nebe na zahradní stůl při pití kávy. Je možné, že se matka při přenášení mláďat do jiného hnízda lekla lidí, kteří poprvé po zimě přijeli na chatu. Hnízdo, ve kterém žila Heda se dvěma sourozenci, spadlo při kácení stromů v lese. Jedno mládě bylo mrtvé a druhé jsme po našem příjezdu již nenašli. Zůstala jen Heda.

Růžena a Ocásek

netopýr rezavý

Cena adopce 1 500 Kč / rok / zvíře **************************************** Růžena s Ocasem pochází z kolonie žijící v Českých Budějovicích. V brzkém předjaří před několika lety byl pokácen doupný strom, ve kterém kolonie přezimovala, a netopýři strávili nějaký čas u nás, kde počkali, až se oteplí. Dva z nich však byli zranění, do přírody už být navráceni nemohli a tak u nás Růženka s Ocáskem už zůstali.

Čenda

čáp bílý

Cena adopce 6 000 Kč / rok **************************************** Čenda pochází z Počátek, odkud byl začátkem července pro špatnou kondici převezen do záchranné stanice Vlašim; ti jej po 14 dnech řádně vykrmeného vypustili. O pár týdnů později měl tu smůlu, že po patrně nepřesném přistávacím manévru spadl do počáteckého komína (šedé zbarvení mu pak vydrželo velmi dlouho), odkud se sice sám dostal, ale zlomil si při pádu křídlo, které mu bylo později amputováno. Čenda je velmi zvědavý a nebojácný, pohybuje se po stanici na volno.

Anežka

volavka popelavá

Cena adopce 5 000 Kč / rok **************************************** Anežka ztratila zrak po srážce s autem. Krmíme ji tak, že rybkou poklepeme Anežce na zobák, ona ji chytne a polkne rybku hlavou napřed. Ráda se vyhřívá na sluníčku ve zvláštním postoji s rozevřenými křídly. Pták, který nevidí, je klidný a neplaší se. Díky tomu bývala Anežka oblíbenou postavou ve vzdělávacích programech pro školy, dnes už si užívá zaslouženého klidu.

Běla

labuť velká

Cena adopce 4 000 Kč / rok **************************************** K Bělce nás volali poté, co ji létě roku 2019 zhruba dva týdny pozorovaly u rybníka posedávat stále na jednom místě. Byla pohublá a špatně se stavěla na jednu nohu. Rengenové snímky ukázaly, že labuti v bolavé noze prakticky zmizel kloub, patrně vlivem rakoviny. To je věc, se kterou nejsme schopni nic dělat, takhle těžký pták být bez nohy nemůže. Zatím ji noha výrazně nebolí a tak u nás může relativně v klidu žít.

Martin

racek chechtavý

Cena adopce 3 000 Kč / rok **************************************** Martina nalezli na silnici, kde ho srazilo auto. Měl ošklivou otevřenou zlomeninu křídla, které mu muselo být následně amputováno. Racci jsou příjemní ptáci, kteří lépe než ostatní snášejí kontakt s člověkem a případnou manipulaci. Během krátké doby si proto začal brát krmení z ruky, bližší kontakt už je mu však nepříjemný.

Pepina

krkavec velký

Cena adopce 4 000 Kč / rok **************************************** Když byla Pepina mládě, vypadla z hnízda a poranila si křídlo. Zranění je trvalé a Pepina není schopna letu. Je zcela krotká a ráda napodobuje zvuky z okolí. Umí říci: „Ahoj”. Naučila se oslovit i krkavce Péťu jménem a tak si občas spolu povídají hezky česky: „Péťo” „Péťo”. Bohužel se oba krkavci dávají do řeči v okamžiku, když se cítí opuštění. V blízkosti návštěvníků většinou zarputile mlčí.

Péťa

krkavec velký

Cena adopce 4 000 Kč / rok **************************************** Péťa přišel do stanice ze Zoo Hluboká nad Vltavou výměnou za samici krkavce, která byla v zoo zařazena do chovného páru. Péťa byl nalezen zraněný u silnice, ale již v té době byl ochočený. Cítí-li se osamocen, volá: „Péťo” a Pepina ze sousední voliéry mu odpovídá stejným oslovením, které se od něj naučila. Dejte pozor na Péťův silný zobák.

Krákora a Jaroška

havran polní a straka obecná

Cena adopce 1 000 Kč / rok / zvíře **************************************** Krákora vypadl z hnízda v Českých Budějovicích. Při pádu si poranil nohu. V době růstu nových per má problém s létáním. Jarošku zas našly školáci z Jarošova nad Nežárkou. Má poraněnou nohu. Vzhledem k tomu, že jí však toto zranění v kleci příliš nepřekáží, k amputaci nedošlo. Vcelku spokojeně obývají společnou klec.

Floe

kavka obecná

Cena adopce 1 000 Kč / rok **************************************** V létě 2019 přibyla ke Krákorovi s Jaroškou ještě kavka Floe. Floe byla nalezena v Třeboni pravděpodobně po srážce s autem. Tu sice přežila, ale prodělala tříštivou zlomeninu křídla a přišla o jedno oko. S havranem a strakou se sžili bez komplikací a dnes už tvoří nerozdělitelnou partu.

Magda a Gregor

výr velký

Cena adopce 4 000 Kč / rok / zvíře **************************************** Magda si spálila špičku křídla o elektrické vedení a tak létá velmi špatně. Gregor se do stanice dostal na konci října 2018 také s poraněným křídlem. Zranění už bylo staršího data, špička křídla byla úplně zasušená, patrně od zaškrcení, a bylo třeba ji amputovat. Ani jeden by pro své zranění v přírodě už nepřežil. Přes svoji velikost se dokáží ve voliéře dokonale schovat. Většinou sedí na zemi pod smrčkem nebo vzadu za pařezem.

Silvestra a Pirát

puštík obecný

Cena adopce 2 000 Kč / rok / zvíře **************************************** Silvestra byla nalezena na Silvestra s otevřenou zlomeninou křídla v lese u obce Žíteč. Můžeme se jen domnívat, jak ke svému zranění přišla. Možná je to následek odpálených petard, které ji vyděsily, a v překotném odletu došlo ke zranění. Pirát byl nalezen u silnice v blízkosti hranic s Rakouskem. Po srážce s automobilem byl silně otřesen a přišel o levé oko. V současnosti obývají voliéru ještě s kalousem Kuldou.

Pája

poštolka obecná

Cena adopce 5 000 Kč / rok **************************************** Pája pochází z Veselí nad Lužnicí. Zde utrpěla vlivem nárazu šok a trvale oslepla na levé oko. Zrak je pro dravce naprosto zásadní, proto už do přírody vypuštěna nebude. Pája má mírnou povahu a s člověkem komunikuje ochotně a beze strachu.

káně lesní

káně lesní

Cena adopce 2 000 Kč / rok ****************************************** Káně je každoročně jedním z nejčastěji přijímaných druhů ptáků. Spousta těchto jedinců se k nám dostane s natolik závažným poraněním (popálení od el. vedení, srážky na silnicích), že není možné je vrátit zpět do volné přírody. Zároveň se nám těmto hendikepům čas od času daří najít nový domov (například u sokolníků nebo v zoo koutcích), v expozici se proto do jisté míry obměňují. Jedince, kteří se v expozici momentálně nacházejí, je samozřejmě možné adoptovat.

Bětka

hrdlička chechtavá

Cena adopce 1 000 Kč / rok **************************************** Bětku našli v zahradě rodinného domu. Nechtěla létat a stáčela hlavu do strany pravděpodobně po nárazu do skleněné plochy. Trvalo několik měsíců, než se uzdravila, ale již u nás zůstane. V naší přírodě tuto hrdličku najdete jen, když chovatelům unikne z voliéry. Její domovinou jsou suché oblasti jihozápadní Asie a Afriky na jih od Sahary. Své jméno Bětka nezapře. Když se ozve typickým chechtavým voláním, máte chuť se zasmát také. V zimě obývá vnitřní klec.

Čárka a Tečka

užovka červená

Cena adopce 3 000 Kč / rok / zvíře **************************************** Hadi jsou úžasná stvoření, vždy člověka fascinovali, ať už je obdivoval nebo se jich bál. Je kolem nich spousta fám (jsou slizcí, zlí a zákeřní), ale hlavně zajímavostí (jejich smysly, šupiny, (ne)jedovatost, schopnost pohybovat se bez nohou…), které nám Čárka a Tečkou pomáhají nejen na výukových programech pro děti demonstrovat a umožňují nám tak nahlédnout do tohoto fascinujícího světa.

Jackie

krajta královská

Cena adopce 4 000 Kč / rok **************************************** Krajty královské pochází z tropických afrických lesů. Jsou to příjemní malí hadi, dorůstající zhruba 1,5 m. Jackie nám ve výukových programech pro děti pomáhá nahlédnout do vývoje hadů (předkem byl čtvernožec a krajty jako starodávná skupina ještě mají drobné pozůstatky zadních končetin v podobě drápků u kloaky) a rozšiřuje povídání o smyslech – pyšní se na teplotu citlivými senzory.