I přes to, že bychom si to velmi přáli, některá zvířata už do volné přírody pro jejich hendikep vypustit nelze. Proto byla vyhrazena část záchranné stanice, kde byla vytvořena expozice zvířat pro veřejnost. Tato zvířata zde udržujeme nejen proto, že, i když už nejsou dokonalá, je život vlastně baví, řada z nich je schopna si hrát a ráda komunikuje s námi nebo okolními zvířaty. Zároveň slouží jako ukázka toho, kde všude číhají na volně žijící živočichy (ale i domácí mazlíčky, děti i dospělé lidi) ve světě lidí nástrahy. Naleznete tu i taková zvířata, které lidská přítomnost baví. Ta nám potom pomáhají v ekologické výchově a osvětě veřejnosti.

Přijďte nás navštívit – uvidíte zvířata naší krajiny, běžná i vzácná, budou Vám zde vyprávět své příběhy a třeba Vás i dovedou k zamyšlení, zda by nešlo dělat některé věci jinak 🙂

Budeme se těšit na Vaši návštěvu!

 

Souhrnný ceník k adopci zvířat ke stažení zde.

Žolík

vydra říční (Lutra lutra)

Cena adopce 8 000 Kč / rok **************************************** Žolík byl nalezen před dveřmi bytovky nedaleko Jindřichova Hradce jako mláďátko ještě závislé na mateřském mléce. Byl trochu podchlazený a hodně vyhládlý. Vzhledem k tomu, že vyžadoval velmi intenzivní péči a chtě nechtě došlo k ochočení, do volné přírody se již nevrátí. Snažíme se mu tedy věnovat i nadále, aby měl život v kleci trošku pestřejší a do budoucna s ním byla snadnější manipulace.

Aška

vydra říční (Lutra lutra)

Cena adopce 8 000 Kč / rok **************************************** Aščin příběh se dost podobá tomu, co prožil Žolík. Zpočátku nás trochu trápila s krmením, moc ji u nás nechutnalo, nakonec si však dala říct a už z ní roste velká vydří slečna. Povahově jsou obě vydry dost odlišné. Žolíkův temperament je ohnivý, je ho všude plno, málokdy se mazlí, pořád by si jen hrál, běhal a dováděl. Aška je o dost klidnější, samostatnější, hraje si umírněněji a citlivěji, spíš se mazlí. Když se ale rozhodne kousnout, je mnohem ostřejší, než by byl Žolík. Je takovou tichou vodou, co břehy mele.

Bobina

kuna skalní (Martes foina)

Cena adopce 2 000 Kč / rok **************************************** Bobina byla při příjmu ještě slepé mládě a dobře se ochočila. Když pohlavně dospěla, přestala být kamarádská a kouše do všeho, co se přiblíží k pletivu. Bobina nemá ocas. Rozkousala si ho tak, že jí musel být amputován. Na příkladu Bobiny lze ukázat, jaké problémy mohou mít mláďata těchto šelem ochočená člověkem.

Julča

fretka domácí

Cena adopce 3 000 Kč / rok **************************************** Julinku nalezli houbaři v červnu roku 2017 dehydratovanou a vysílenou, jak pobíhá po lese poblíž Suchdolu nad Lužnicí. Pravděpodobně se někomu ztratila a nějakou dobu si "užívala" na svobodě. Je to veselá mladá fretka, co ráda dovádí, zbožňuje prozkoumávání nových věcí a svého okolí. Svou milou povahou okořeněnou špetkou rošťáctví baví nejen své opatrovníky, ale i návštěvníky.

Áron

liška obecná (Vulpes vulpes)

Cena adopce 7 000 Kč / rok **************************************** Áron byl vychováván v domácnosti, ale postupem času byl jeho další chov v bytě problematický. Áron je zvyklý na lidskou společnost, ale jako všechny lišky je velmi ostražitý při jakékoliv změně. Kupříkladu nám dalo velkou práci přeučit ho z granulí a konzerv na syrové maso. Doufáme, že bude zvládat návštěvy do škol a bude hvězdou ve vzdělávacích programech. Zatím trénujeme zavírání do přenosky, chování v náruči a chůzi na vodítku.

Róza

koza domácí hnědá krátkosrstá

Cena adopce 7 000 Kč / rok **************************************** Rózu našli na louce mezi obcemi Chlum u Třeboně a Lutová. Byla velmi zesláblá, ležela a rodila mrtvé kůzle. Během veterinárního zásahu se ukázalo, že v děloze je druhé mrtvé kůzle ve stádiu rozkladu. Bylo zázrakem, že koza tuto příhodu přežila, ale ještě téměř dva měsíce odmítala vstát. Z dlouhého ležení měla hluboké zanícené otlaky na nohách a prsou. Dnes už je Róza zcela v pořádku, chodí, běhá a skotačí. Vlivem intenzivní a dlouhodobé péči, které se jí dostávalo, má velmi ráda lidskou společnost a jako každá koza, je opravdu mlsná.

Bodlina

ježek západní (Erinaceus europaeus)

Cena adopce 2 000 Kč / rok **************************************** Bodlinu přivezli z Českého Krumlova, kde po úklidu zahrady a pálení větví zůstalo v popelu pět ohořelých ježčích mláďat s matkou. Pod mrtvou matkou zůstala živá jediná Bodlinka. Měla ještě měkké bodliny, takže byla stále závislá na mateřském mléku. Velmi dobře si zvykla na lidi. Dnes je oblíbenou hvězdou ve výukových programech a akcích pro veřejnost. Při pálení rostlinného odpadu založte oheň vedle hromady a odpad na oheň přihazujte. Pomůže to nejen ježkům, ale i dalším ukrytým živočichům.

Heda a Háta

veverka obecná (Sciurus vulgaris)

Cena adopce 5 000 Kč / rok **************************************** Obě veverky se dostaly do stanice ještě jako slepá mláďata. Oči se veverčatům otevírají po dosažení čtyř týdnů věku. Musela být krmena mléčnou náhražkou. Hátu přivezli chataři, kterým mládě spadlo doslova z nebe na zahradní stůl při pití kávy. Je možné, že se matka při přenášení mláďat do jiného hnízda lekla lidí, kteří poprvé po zimě přijeli na chatu. Hnízdo, ve kterém žila Heda se dvěma sourozenci, spadlo při kácení stromů v lese. Jedno mládě bylo mrtvé a druhé jsme po našem příjezdu již nenašli. Zůstala jen Heda.

Růžena a Ocásek

netopýr rezavý (Nyctalus noctula)

Cena adopce 1 500 Kč / rok / zvíře **************************************** Růžena s Ocasem pochází z kolonie žijící v Českých Budějovicích. V brzkém předjaří před několika lety byl pokácen doupný strom, ve kterém kolonie přezimovala, a netopýři strávili nějaký čas u nás, kde počkali, až se oteplí. Dva z nich však byli zranění, do přírody už být navráceni nemohli a tak u nás Růženka s Ocáskem už zůstali.

Čenda

čáp bílý (Ciconia ciconia)

Cena adopce 5 000 Kč / rok **************************************** Čenda pochází z Počátek, odkud byl začátkem července pro špatnou kondici převezen do záchranné stanice Vlašim; ti jej po 14 dnech řádně vykrmeného vypustili. O pár týdnů později měl tu smůlu, že po patrně nepřesném přistávacím manévru spadl do počáteckého komína (šedé zbarvení mu pak vydrželo velmi dlouho), odkud se sice sám dostal, ale zlomil si při pádu křídlo, které mu bylo později amputováno. Čenda je velmi zvědavý a nebojácný, pohybuje se po stanici na volno.

Anežka

volavka popelavá (Ardea cinerea)

Cena adopce 5 000 Kč / rok **************************************** Anežka ztratila zrak po srážce s autem. Krmíme ji tak, že rybkou poklepeme Anežce na zobák, ona ji chytne a polkne rybku hlavou napřed. Ráda se vyhřívá na sluníčku ve zvláštním postoji s rozevřenými křídly. Pták, který nevidí, je klidný a neplaší se. Díky tomu bývala Anežka oblíbenou postavou ve vzdělávacích programech pro školy, dnes už si užívá zaslouženého klidu.

Bětka

hrdlička chechtavá (Streptopelia roseogrisea)

Cena adopce 1 000 Kč / rok **************************************** Bětku našli v zahradě rodinného domu. Nechtěla létat a stáčela hlavu do strany pravděpodobně po nárazu do skleněné plochy. Trvalo několik měsíců, než se uzdravila, ale již u nás zůstane. V naší přírodě tuto hrdličku najdete jen, když chovatelům unikne z voliéry. Její domovinou jsou suché oblasti jihozápadní Asie a Afriky na jih od Sahary. Své jméno Bětka nezapře. Když se ozve typickým chechtavým voláním, máte chuť se zasmát také. V zimě obývá vnitřní klec.

Pepina

krkavec velký (Corvus corax)

Cena adopce 4 000 Kč / rok **************************************** Když byla Pepina mládě, vypadla z hnízda a poranila si křídlo. Zranění je trvalé a Pepina není schopna letu. Je zcela krotká a ráda napodobuje zvuky z okolí. Umí říci: „Ahoj”. Naučila se oslovit i krkavce Péťu jménem a tak si občas spolu povídají hezky česky: „Péťo” „Péťo”. Bohužel se oba krkavci dávají do řeči v okamžiku, když se cítí opuštění. V blízkosti návštěvníků většinou zarputile mlčí.

Péťa

krkavec velký (Corvus corax)

Cena adopce 4 000 Kč / rok **************************************** Péťa přišel do stanice ze Zoo Hluboká nad Vltavou výměnou za samici krkavce, která byla v zoo zařazena do chovného páru. Péťa byl nalezen zraněný u silnice, ale již v té době byl ochočený. Cítí-li se osamocen, volá: „Péťo” a Pepina ze sousední voliéry mu odpovídá stejným oslovením, které se od něj naučila. Dejte pozor na Péťův silný zobák.

Krákora a Jaroška

havran polní (Corvus frugilegus) a straka obecná (Pica pica)

Cena adopce 1 000 Kč / rok / zvíře **************************************** Krákora vypadl z hnízda v Českých Budějovicích. Při pádu si poranil nohu. V době růstu nových per má problém s létáním. Jarošku zas našly školáci z Jarošova nad Nežárkou. Má poraněnou nohu. Vzhledem k tomu, že jí však toto zranění v kleci příliš nepřekáží, k amputaci nedošlo. Vcelku spokojeně obývají společnou klec.

Keliška

sojka obecná (Garrulus glandarius)

Cena adopce 2 000 Kč / rok **************************************** Kelišku přinesli jako už z hnízda vylétlé mládě, které nálezce pronásledovalo na zahradě, kde se od nich vyžadovala nakrmení, klovala je do nohou, přitom se tvářila dost neodbytně... Patrně ji někdo jako mláďátko vykrmil a pak v dobré víře, že už se o sebe postará sama, vypustil; nebo mu prostě uletěla.

Béďa

puštík obecný (Strix aluco)

Cena adopce 5 000 Kč / rok **************************************** Béďu našli v zámeckém parku v Chlumu u Třeboně. Pravděpodobně z hnízda vylétl předčasně. Pokud bychom věděli, kde je hnízdní dutina, dalo by se mládě vrátit zpět. Návrat musí proběhnout včas, dokud se rodiče s ostatními mláďaty nezačnou pohybovat mimo hnízdo. Přesné místo nálezu jsme neznali a tak jsme Béďu záměrně ochočili. Dnes víme, že Béďa je samička. Pomáhá nám ve výukových programech pro školy i školky.

Silvestra a Pirát

puštík obecný (Strix aluco)

Cena adopce 2 000 Kč / rok / zvíře **************************************** Silvestra byla nalezena na Silvestra s otevřenou zlomeninou křídla v lese u obce Žíteč. Můžeme se jen domnívat, jak ke svému zranění přišla. Možná je to následek odpálených petard, které ji vyděsily, a v překotném odletu došlo ke zranění. Pirát byl nalezen u silnice v blízkosti hranic s Rakouskem. Po srážce s automobilem byl silně otřesen a přišel o levé oko. V současnosti obývají voliéru ještě s kalousem Kuldou.

Kulda

kalous ušatý (Asio otus)

Cena adopce 2 000 Kč / rok **************************************** Kulda se k nám dostal jako mládě se zlomeným křídlem. Zlomenina se celkem dobře zahojila a tak Kulda dokáže létat. Na poutka je zvyklý, ale není příliš ochočený. Nechoďte tedy k němu příliš blízko. Pírka na hlavě, podle kterých má kalous ušatý své jméno, však uši nejsou.

Hermína

sova pálená (Tyto alba)

Cena adopce 5 000 Kč / rok **************************************** Hermína pochází z chovu, který pomáhá zvýšit počty těchto sov v naší přírodě. Má však vrozenou vadu zraku a nedokáže ulovit živou myš. Zůstala tedy u nás a pomáhá nám ve vzdělávacích programech pro mateřské a základní školy. Sovy pálené rády vyhledávají ke hnízdění i k úkrytu staré půdy. Život v blízkosti lidí jim však přináší problémy a jejich počty v poslední době výrazně poklesly.

Magda a Gregor

výr velký (Bubo bubo)

Cena adopce 4 000 Kč / rok / zvíře **************************************** Magda si spálila špičku křídla o elektrické vedení a tak létá velmi špatně. Gregor se do stanice dostal na konci října 2018 také s poraněným křídlem. Zranění už bylo staršího data, špička křídla byla úplně zasušená, patrně od zaškrcení, a bylo třeba ji amputovat. Ani jeden by pro své zranění v přírodě už nepřežil. Přes svoji velikost se dokáží ve voliéře dokonale schovat. Většinou sedí na zemi pod smrčkem nebo vzadu za pařezem.

Falco

poštolka obecná (Falco tinnunculus)

Cena adopce 5 000 Kč / rok **************************************** Falco pochází z Veselí n/L, kde byl sebrán jako podivně se chovající poštolka. Starší, dávno vylétlé mládě, které odmítalo létat, neumělo se samo nakrmit, chvíli jsme je podezřívali ze slepoty. Dodnes nevíme v čem byl problém - zda prodělal úraz hlavy, byl ochočený, nebo prostě jen geneticky nepřizpůsobený k přežití v přírodě. Ve volné přírodě by nepřežil, jeho mírná povaha a ochota komunikovat s člověkem mu však zajistí poměrně příjemný život v naší společnosti.

káně lesní

káně lesní (Buteo buteo)

Cena adopce 2 000 Kč / rok ****************************************** Káně je každoročně jedním z nejčastěji přijímaných druhů ptáků. Spousta těchto jedinců se k nám dostane s natolik závažným poraněním (popálení od el. vedení, srážky na silnicích), že není možné je vrátit zpět do volné přírody. Zároveň se nám těmto hendikepům čas od času daří najít nový domov (například u sokolníků nebo v zoo koutcích), v expozici se proto do jisté míry obměňují. Jedince, kteří se v expozici momentálně nacházejí, je samozřejmě možné adoptovat.

Žofka

užovka obojková (Natrix natrix)

Cena adopce 5 000 Kč / rok **************************************** Žovka se k nám v roce 2011 dostala od kolegů z Hluboké nad Vltavou. Jedná se o zvíře z divoké přírody, kterému se však z důvodu bakteriologické infekce rozpadly dva obratle. Kvůli tomu má horší hybnost zadní části těla a nedokáže trávit větší potravu, než jsou myší holata (hadi žerou svou potravu v celku – nekoušou).

Čárka a Tečka

užovka červená (Pantherophis guttatus)

Cena adopce 3 000 Kč / rok / zvíře **************************************** Hadi jsou úžasná stvoření, vždy člověka fascinovali, ať už je obdivoval nebo se jich bál. Je kolem nich spousta fám (jsou slizcí, zlí a zákeřní), ale hlavně zajímavostí (jejich smysly, šupiny, (ne)jedovatost, schopnost pohybovat se bez nohou…), které nám Čárka a Tečkou pomáhají nejen na výukových programech pro děti demonstrovat a umožňují nám tak nahlédnout do tohoto fascinujícího světa.

Jackie

krajta královská (Python regius)

Cena adopce 4 000 Kč / rok **************************************** Krajty královské pochází z tropických afrických lesů. Jsou to příjemní malí hadi, dorůstající zhruba 1,5 m. Jackie nám ve výukových programech pro děti pomáhá nahlédnout do vývoje hadů (předkem byl čtvernožec a krajty jako starodávná skupina ještě mají drobné pozůstatky zadních končetin v podobě drápků u kloaky) a rozšiřuje povídání o smyslech – pyšní se na teplotu citlivými senzory.