JAK POSTUPOVAT V PŘÍPADĚ NÁLEZU ŽIVOČICHA
Některá zvířata, žijící ve volné přírodě, se ocitnou v situaci, kdy potřebují naší pomoc. Musíme však rozlišovat, kdy naši pomoc opravdu potřebují a kdy jim naopak můžeme zbytečným zásahem ublížit. Tomu se věnuje záložka Kdy zvířata potřebují naši pomoc?
V případě že uznáte, že zvíře potřebuje lidskou pomoc, myslete na následující:
- Všechna hendikepovaná zvířata z volné přírody se musí dostat do 48 hodin odborníkům, kteří mají povolení k držení volně žijících zvířat!
- Rychlé předání zvířete do odborných rukou zvyšuje šanci na jeho záchranu!
- Dodržujte hygienu – nemocného živočicha oddělte od svých vlastních zvířat a dětí, umístěte ho do krabice na čistý hadr. Po předání jedince odborníkům vše spalte nebo vyperte. Pracujte v rukavicích.
- Pokud si nejste jistí, že zvíře potřebuje pomoc, volejte nejbližší záchrannou stanici. Seznam a spádové oblasti jednotlivých záchranných stanic najdete na Zvíře v nouzi.
- Před předáním zvířete mu zajistěte maximální klid:
- Tma – Poraněná zvířata jsou ve tmě klidnější a méně stresovaní.
- Teplo – Mláďata ptáků i malých savců (veverky, netopýři, ježci) umístíme v krabici k teplu. Stačí promáčklá PET lahev s teplou (ne horkou!) vodou zabalená do měkkého hadříku. Mládě také přikryjeme měkkým hadříkem.
- Ticho – Pokud nelze živočicha ihned předat do záchranné stanice, umístíme jej do klidné místnosti.
- Tekutiny – Podání vody vždy zkonzultujte s odborníky. Ptáčatům lze dát trochu vody pouze za velkého horka. Mláďata savců nikdy nekrmte mlékem!
!! Nikdy nekrmte mládě ani dospělého živočicha bez konzultace s odborníky. Nevhodná potrava je může zabít !!
Vždy přemýšlejte, zda je skutečně nutná pomoc člověka, raději se předem poraďte s pracovníky záchranné stanice.
Kontaktovat nás můžete ve všední den i o víkendu na telefonním čísle
+420 384 722 088