Nalezení živočicha

Jak postupovat při nálezu zvířete v nesnázích?

Vždy přemýšlejte, zda je skutečně nutná pomoc člověka, raději se předem poraďte s pracovníky záchranné stanice. Zvíře zbytečně nestresujte hlazením, hlukem apod.

Kontaktujte nás ve všední den i o víkendu na telefonním čísle

+420 384 722 088

(v případě nepřítomnosti v kanceláři je číslo přesměrováno na službu konajícího zaměstnance), případně na mobilním čísle:

+420 775 588 932 

(Zuzana Štětková – všední dny). Naši adresu naleznete ZDE.

Zajišťujeme výjezdy a péči o zvířata ze spádových území: Třeboňsko, Jindřichohradecko, Dačicko a Trhosvinensko.

Naši pomoc nepotřebují:

Ptáčata, která jsou již opeřená, ale ještě neumějí létat. Po vylétnutí z hnízda trvá mláďatům ještě několik dní než zvládnou letové schopnosti a mimo hnízdo je přirozeně trénují. Pokud je ptáče na nevhodném místě, stačí je vyzvednout na vyvýšené místo (větev, zídka apod.), jejich rodiče je najdou a nakrmí. U ptáků nevadí, když na mládě sáhnete.

ptacci

Srnčata, kolouši, malí zajíčci (pokud nejsou viditelně zraněná nebo zmateně pobíhají, pískají, naříkají). Mládě těchto druhů nemá žádný pach, a tak je matka záměrně nechává samotné, aby mu nepředala pach svůj. Nesahejte na ně, nechte je na místě, matka bývá nedaleko, brzy se k mláďatům vrátí a postará se o ně. Dříve než zvíře odeberete, se poraďte s námi po telefonu.

Labutě na polích většinou sbírají potravu, na ledě pouze odpočívají a ve většině případů nejsou přimrzlé.

Nenechávejte si v péči mláďata volně žijících živočichů bez odborné konzultace. Jako domácí mazlíčci jsou nevhodní a v dospělosti se můžou stát nebezpečná svému okolí. Zároveň se dostáváte na hranici mysliveckého zákona, resp. zákona o ochraně přírody a krajiny. 

Handicapované zvíře k nám můžete dovézt nebo si pro něj dojedeme. Na stanici jim zajistíme veškerou péči o ně (odborné ošetření, léčbu, rekonvalescenci, odpovídající krmení a pod).

Uzdravená zvířata vracíme zpět do volné přírody, v případě, že má zvíře trvalý handicap, zůstává u nás v záchranné stanici nebo mu najdeme nový domov. Vybraná trvale handicapovaná zvířata se snažíme zapojit do osvěty a vzdělávání.

V případě pochybností nás kontaktujte.