VÍCE INFORMACÍ

Pokud chcete požádat o náhradu škody, musíte splnit podmínky dané Zákonem č. 115/2000 Sb. o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy. Výše náhrady se vypočítá dle Vyhlášky č. 126/2021 Sb. o způsobu výpočtu výše škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy.

Postup při uplatňování náhrady škody na rybách způsobené vydrou říční:

1. Škodu ohlásit na odboru životního prostředí obce s rozšířenou působností, dle místa vzniku škody (MěÚ, v jejichž správním obvodu se předmětné rybníky nachází)
2. Požádat o vypracování odborného či znaleckého posudku
3. O škodu písemně požádat na příslušném krajském úřadě

Na krajský úřad je potřebné doložit následující dokumenty:

1. Žádost. Originál vyplněné žádosti pošlete doporučeně poštou nebo datovou schránkou na krajský úřad. Doporučujeme udělat si kopii pro zhotovitele posudku. V případě, že žádáte o náhradu škod na více rybnících, které se nachází ve více krajích, je potřebné žádat na každém krajském úřadě zvlášť. Žádost je možné podat kdykoliv během roku. Doporučujeme řídit se termíny výlovů rybníků (jaro, podzim) ideálně tak, aby v daném půlroce, za který je náhrada požadována, byl rybník nasazen rybami. Dny, kdy není rybník nasazen, musí zpracovatel posudku ve výpočtu náhrady odečíst. V případě dlouhodobě vznikajících škod je možné žádat opakovaně (každého půl roku).

2. Doklad o vlastnictví - výpis z katastru nemovitostí, nebo smlouvu o pronájmu rybníka. Zkontrolujte si, zda je rybník v katastru nemovitostí skutečně zapsán jako vodní plocha.

3. Protokol z místního šetření (vyjádření odboru životního prostředí obce s rozšířenou působností, dle místa vzniku škody). Při ohlášení vzniku škody na MěÚ je potřebné uvést název, parcelní č. a katastrální území všech rybníků, na které bude žádáno o náhradu škody.

Pracovník ORP je na základě žádosti podané na MěÚ povinen provést kontrolu v terénu (tzv. místní šetření), při kterém dle nalezených pobytových známek (trus, skluzy, nory, uhynulé nebo vytažené ryby, stopy a stopové dráhy) potvrdí, či naopak vyloučí přítomnost vydry říční na daném rybníce. Nehodnotí výši škody, jen potvrzuje její vznik. Z místního šetření je vypracován protokol, který MěÚ zašle na příslušný krajský úřad a zároveň žadateli. Místních šetření je možné provést i více, a to v případě, že při předešlé návštěvě lokality nebyla přítomnost vydry prokázána. Je dobré zajistit si fotodokumentaci během období, na které bude škoda žádána (na KÚ se žádá zpětně). Místní šetření musí být provedeno vždy v průběhu období, za které je náhrada škody požadována.

4. Odborný /znalecký posudek V praxi se odborný posudek na krajský úřad dodává až po podání žádosti. Škodní období se počítá 180 dní zpětně od podání žádosti na místně příslušný krajský úřad. Odborné posudky poskytují výhradně soukromé subjekty a jde o placenou službu.

5. Doklad o nákupu amura bílého v případě, že jej máte v obsádce. Amur bílý se mimo svou domovinu (východní Asii) přirozeně nevytírá, proto je jeho výskyt podmíněn umělým vysazováním. 

Žádost o náhradu škody je možné doplňovat. V případě, že je neúplná nebo chybně vyplněná, budete pracovníkem krajského úřadu vyzváni k jejímu doplnění. Na doplnění má žadatel zákonnou lhůtu 30 dnů ode dne doručení výzvy, kterou je třeba dodržet (lze požádat o její prodloužení). Doporučujeme vždy aktivně komunikovat s pracovníkem krajského úřadu a dodržovat zákonem dané lhůty.

KONTAKTY NA KRAJSKÉ ÚŘADY

VZOR ŽÁDOSTI KE STAŽENÍ

DALŠÍ INFORMACE A ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

DALŠÍ ZPRACOVATELÉ POSUDKŮ

Český nadační fond pro vydru
Jateční 311
379 01 Třeboň
Czech Republic

Telefon: +420 606 077 757

E-mail: trebon@ekocentrumvydra.cz

ostatní kontakty

duben – září:
denně 9:00 – 17:00

říjen – březen:
denně 9:00 – 16:00

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout